Bebek Kakası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin Kakası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bebek kakası, bebeğinizin sağlığı hakkında önemli göstergelerden biridir. Doğum ve sonrasındaki bir yıllık süreçte bebeğinizin beslenme programındaki temel değişikler sindirim ve boşaltım sistemini de etkileyeceğinden bebek kakası için normal olan durumlar yetişkinler için anormal gibi görülebilir.

Yenidoğan Bebek Kakası; İlk Kaka

Yenidoğan bebeklerde ilk kaka oldukça farklı bir yapıya sahiptir; kaka genellikle zifte benzer, siyah ve yapışkandır. Bu dışkıya mekanyum denir. Mekanyum bebek henüz anne karnındayken bebeğinizin bağırsaklarında birikir ve mucus, deri hücreleri ve amniyotik sıvı içerdiği için farklı bir yapıdadır. İlk 24 saat içinde bu dışkının atılması bebeğinizin sağlıklı olduğuna işaret eder. Birkaç gün sonra dışkının rengi giderek açılır ve daha az yapışkandır. Doğumdan 3-4 gün sonrasında ise siyah kaka anormal bir duruma işaret eder.

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Sonrası Kaka

Emzirme sonrasında kaka genellikle kahverengi, hardal sarısı veya yeşil renktedir ve ishali andıracak kadar akışkan halde olabilir. Sağlıklı şekilde emzirilen bebeklerde bu kaka genellikle kötü kokmaz.

Bebeğimin Kakası Yeşil? Endişe Etmeli Miyim?

Yeşil kaka anne sütüyle beslenen bebekler için anormal değildir. Demir takviyesi verilen bebeklerin bezlerinde de sıkça görülür. Aynı zamanda katı gıdaya ilk geçiş yapılan dönemde, ıspanak , bezelye ,fasülye gibi gıdaların bebeğin beslenme programına girmesi yeşil kakaya yol açabilir. Kakanın yeşil olması belirgin bir sağlık problemine işaret etmez ve genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçer. Kakanın uzun süre yeşil olduğu durumlarda hekiminize danışabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Turuncu, Sarı veya Kahverengi Kaka

Anne sütü ve biberonla beslenen bebekler için tamamiyle normaldir. 

Yenidoğan Bebeklerde Kırmızı Kaka

Kırmızı renk genel olarak kanamaya dikkatleri çekse de domates suyu ve kırmızı pancar gibi besinler dışkının rengini etkileyebilir. Dışkıda görülen kan ise kesin bir rahatsızlığa işaret etmez; alerji, enfeksiyon, anal fissür gibi  birçok problemden kaynaklı olabilir. Dışkıda kan görülmesi normal bir durum değildir ve bebeğinize kırmızı renkli gıda vermediğiniz bu renkte kaka yapıyorsa hekiminize başvurmanız gerekir.

Yenidoğan Bebeklerde Beyaz veya Gri Kaka

Kakanın beyaz veya gri renkte olması sağlıklı bir durum değildir ve sindirimle ilgili ciddi problemlerin belirtisidir. Herhangi bir aşamada bebeğinizin bezinde beyaz kaka görürseniz zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Yenidoğan Bebeklerde İshal

İshal beslenme veya enfeksiyon kaynaklı olabilir. İshal ateş ile birlikte görüldüğünde enfeksiyon belirtileri baş gösterir. Bu durumda hekiminize başvurmalısınız. İshal sırasında bebeğinizin sıvı kaybı yüksek olacağından bebeğinize sıkça sıvı takviyesi vermeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir