Bebek Arabası mı? Baston Puset mi?

Bebek Arabası mı, Baston Puset mi?

Bu soru her anne ve baba adayının kafasını kurcalıyor. Hem fiyatları hem de uzun süre kullanılacağı göz önüne alınırsa belki de bebek alışverişinin en önemli konulardan biri bebek arabası seçimi.   Peki bebek arabası mı, baston puset mi almalıyız? Bebeğinizin güvenliği ve konforu, aynı zamanda sizin için kullanım kolaylığı açısından avantajlar ve dezavantajları neler?

Puset nedir?

Puset bebeğinizin güvenli ve rahat gezintiye çıkmasını sağlayan katlanabilir bebek arabalarıdır.

Travel Sistem Bebek Arabaları

Öncelikle ilk yıl için hem anakucağı, hem bebek arabası hem de portbebe kullanılabilmesi açısından travel sistem bebek arabaları konforlu güvenli ve hesaplı oluyor.  Eğer açık havada çok vakit geçiriyorsanız çift yönlü kullanılabilmesi de yine işinizi kolaylaştıracak bir özellik.  Bebek arabası seçerken dikkat edilecekler listemiz için  “Bebek Arabası Seçimi” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

En doğru seçimi yapmak için bebeğinizin ve sizin yaşam koşullarınıza odaklanmanız faydalı olacaktır. Travel sistem bebek arabaları  konforlu ve güvenli, ancak boş olduklarında yaklaşık ağırlıkları 11-13 kg oluyor. Bebeğinizin ağırlığı da eklendiğinde anne ve baba için yorucu oluyor. İlk bir yıl için ideal olsa da, sonrasında eğer dışarıda çokça vakit geçiren bir aileyseniz işkenceye dönüşebilir. Bir de zaten ülkemizde yaya yollarına ve haklarına yeterli özen gösterilmediği için sıkça kaldırımdan inip çıkmanız, manevra yapmanız gerekiyor. Her seferinde bu ağırlığı indirip kaldırmak biraz zorlayıcı…

Baston Pusetler

Travel sistem bebek arabalarına göre çok daha ufak ve hafif yapıda olan baston pusetler oldukça kullanışlıdır.  Ancak hem alçak oluşu, hem tek yönlü olmaları, hem de kiminin yatış pozisyonu olmaması sebebi ile ilk yıl tam bir performans gösteremeyebilirler. Hafif yapıları, özellikle çocuğun ağırlaşmaya başladığı yaşlar için ideal bir kullanım imkanı sağlar. Her marka ve modelde emniyet kemeri bulunan bu tarz pusetlerde güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken diğer konular, aracın manevra kabiliyeti ve iskeletin sağlamlığıdır. Tek bir el hareketi ile katlanıp az yer kaplayan baston pusetleri özellikle arabanın bagajına yerleştirmek ve yanınızda taşımak daha kolay. Çocuklarınızla beraber çıktığınız seyahatlerde de kolaylık sağlar.

Pek çok yönden avantaj sağlayan baston pusetler, genellikle uzun süreli kullanımlar için yeterli gelmeyebilir. Bebek için hemen her detayın düşünüldüğü bebek arabalarına kıyasla temel ihtiyaçlara yönelik olan baston pusetler, bebeğinize yemek yedirmek ya da sepetinde alışveriş torbalarını taşımak için çok ideal değiller. Bebeklerle birlikte yürüyen çocuklar için de bu modeller tercih edilebilir.

Bu arada küçük bir not, eğer ikinci çocuğunuz için bebek arabası arıyorsanız kesinlikle hafif ve tek elle açılıp/kapanabilen modelleri tercih edin. Abla/Abi’yi bir elinizle tutarken diğer elinizle bebek arabanızı veya baston pusetinizi idare edebiliyor olmanız önemli.

Peki Zuppers‘in kurucu anneleri olarak biz neyi tercih ettik? Bebek Arabası mi Baston Puset mi? İlk yıl biz de travel sistem bebek arabaları kullandık. Bebek arabalarımızı Vipbebek ve Ebebek’den almıştık. Ancak sonrasında kol ve bel ağrılarımız dayanılmaz olmaya başladığında baston pusete terfi ettik:) Baston puset olarak da iki önerimiz var; McLaren ve Easywalker.

Çocuklarımız bebek arabalarında / ana kucaklarında / baston pusetlerinde uyurlarken hep Zuppers Fonksiyonel Puset ve Emzirme Örtümüzü kullandık. Battaniyeler gibi uçuşmadı, düşmedi ve kirlenmedi. Ürün detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

  

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.