Doğumdan Sonra Korse Kullanımı

Doğumdan Sonra Korse Kullanımı

Birçok kadın doğumdan sonra, hamilelik öncesindeki kıyafetlerini giymeyi ve aynada kendini yeniden ince görmeyi sabırsızlıkla bekler.  Fotoğraflarda veya televizyonda görebileceğiniz ünlüler doğumdan sonra fit görünmeyi oldukça kolay gösterseler de bedeninizin doğum sonrasında kendini toparlaması için biraz zamana ihtiyacı var.

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde, dokuz ay boyunca büyüyerek vücudunuzda doldurduğu alan artık boştur. Hamilelik boyunca gerilme altında kalan karın bölgenizdeki kas dokusu ve cildiniz doğum sonrasında kendini bırakır ve rahatlar. Üstelik hamilelik sürecinde vücutta üretilen relaksin hormonu doğum sırasında artar ve bağ dokusunun yumuşamasına neden olur. Bunlarla beraber diğer hormonların da etkisiyle lohusalık psikolojisi yaşayan anne son derece hassastır ve iyi görünmeye eskisinden çok daha fazla ihtiyaç duyabilir. Bunlar gibi birçok nedenden ötürü anneler doğumdan sonra karın bölgesinin kısa sürede toparlanabilmesi ve hamilelik öncesi görünüme tekrar kavuşulabilmesi için doğum sonrası korse kullanımı hakkında bilgi edinmek ister.

Doğum sonrası korse kullanımı, karın bölgesini sıkılaştırarak hamilelik öncesindeki yapısına gelmeye yardımcı olurken, aynada daha fit bir görüntü elde edebilmek için de tercih edilir. Aynı zamanda korse kullanımı annenin daha düzgün bir vücut duruşu edinmesine yardımcı olur. Ancak korse pek tabii sihirli bir değnek değildir; karın bölgesindeki fazla kiloları gideremez veya egzersizleri azaltmanız için haklı bir nedan vermez. Doğumdan sonra korse, doğum sonrası iyileşmeyi hızlandıran veya en azından bu geçiş dönemini daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilecek destekleyici bir araçtır.

 

Doğumdan Sonra Korse Ne Zaman Kullanılmalı?

Her şeyden önce ister normal doğum ister sezaryen olsun, korse kullanmadan önce mutlaka hekiminizin görüşünü almanız önerilir. Hekiminiz herhangi bir problem görmüyorsa normal doğumlarda doğumdan birkaç gün sonra, sezaryen doğumlarda ise dikişler alınmışsa doğumdan yaklaşık iki hafta kadar sonra korse kullanımı için onay verecektir. Sezaryen doğum sonrasında toparlama süreci daha yavaş ve rahatsız edici olabilir ve korse kullanımı sezaryen sonrasında daha çok tercih edilir. Doktorunuz ihtiyacınız doğrultusunda en uygun korse tavsiyesi için size yardımcı olacaktır.

 

Korse Kullanımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1. Korse kullanmaya başlamadan önce korse seçimi konusunda oldukça seçici olmanız sizi kötü sürprizlerden koruyacaktır. Cildi tahriş edebilecek, alerjen, konforsuz, aksesuarları büyük olduğu için giysileriniz altından görünen korselerin faydasından çok zararı olacaktır. Mümkün oldukça sağlıklı, organik, hava geçirgenliği yüksek materyallerden üretilen korseleri tercih edin.
  2. Doğumdan sonra kullanılacak korse kesinlikle lohusalık dönemine uygun olarak üretilmiş olmalı ve uygun korse bedeni seçilmelidir. Aşırı sıkı korseler sağlıksız ve konforsuzdur.
  3. Daha önce belirttiğimiz gibi korse kullanımı vücudun rehabilitasyonu için tek başına yeterli değildir. Rehabilitasyon sürecini hızlandırmak için, uygun bir diyet programı oluşturmanız, vitamin ve mineral alımına dikkat etmeniz ve egzersizler yapmanız oldukça önemli. Bu rutini oluşturmak, hem bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirmede, hem de hamilelik öncesi görünümünüze kavuşmada size fayda sağlayacaktır. Korseli emzirme atleti gibi ürünler emzirirken işinizi kolaylaştırabilir.
  4. Korselerin altı haftadan daha uzun süre kullanımı genellikle önerilmez. Bu süre boyunca korseyi günün belirli bir aralığında kullanmanız ve geceleri mutlaka çıkartmanız gerekir. Uzun süreli korse kullanımı doğal kan dolaşımını etkileyerek problemlere sebep olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags: korse

t.karadaglilar

all author posts

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.