Bebek Kundak Uyku Tulumu

Bebek Kundak Uyku Tulumu

Klasik Kundak Tulum Mu ? Kelebek (swaddle up kundak) Uyku Tulumu mu?

Bebek Kundak Uyku Tulumu, yenidoğan döneminde annelerin seçmekte en çok zorlandığı ürünlerden biridir.

Bebeklerin ilk 3 aydaki sıçrama hareketlerini (moro refleksi) minimuma indiren Bebek Kundak Uyku Tulumu yenidoğanlar için daha kesintisiz uyku adına etkili bir çözümdür. Aynı zamanda, bebeği hafifçe sararak anne karnındaki sıkışık ama güven duyduğu ortamın hatırlatıcısı olduğundan rahatlatıcı etkisi de vardır. Fakat çok çeşitli kalınlık ve şekildeki Bebek Kundak Uyku Tulumu alternatifleri annelerin doğru seçim yapmasını zorlaştırır. Bebek Kundak Uyku Tulumu; doğru seçim için önce kundak çeşitlerindeki farklılıklarına bir göz atalım.

Klasik Bebek Kundak Uyku Tulumu

Bebeğinizin anne karnındaki duruş pozisyonuna uygun olarak bebeğin kollarının aşağıda ve gövdeye yakın durmasını sağlayan kundak şeklindedir. Bebeğinizin göğsünü sarmalar; sakinleştir ve güven verir. Kol bölgesinde çıtçıtları olan modeller tercih edildiğinde kollar dışarıda uyku tulumu görevi de görür. Böylece bebeğinizin moro refleksi döneminin bitmesine yakın süreçte, kolları açma denemesi yaparak kundaklanma döneminin bitişini kolaylaştırabilirsiniz.

 

Kelebek Kundak Uyku Tulumu
Yenidoğan Kundak
Kelebek Kundak Uyku Tulumu

Kollar yukarıda (swaddle up) olarak da geçen kelebek şeklindeki tulum, yarım kundak yapmak için kullanılır. Bebek anne karnındayken kollarını yukarı kaldırdığı çoğu pozisyonda, kollarını aşağıda tuttuğu durumlara göre daha serbest kalmaktadır. Bu ortamı yaratmak için bebeğin kollarını yukarıda tutmasına olanak sağlayan, ama aynı zamanda sıçrayarak kendini uyandırmasını da engelleyen, bebeği hafif saran, kelebek formlu kundaklar idealdir. Çok hareketli bebekler için de tercih edilen bu tulumun kolları bol olup normal kundak gibi açılmamaktadır.

 

0-1 Yaş Arası Kundak Uyku Tulumu Seçimi

Klasik ya da kelebek kundak farketmez, hangi tulumu seçersek seçelim, kumaşının pamuk olması en önemli kriterdir. GOTS sertifikalı organik pamuk kumaş, Oeko-tex sertifikalı kimyasal katkı içermeyen boyalar ile üretilen ürünler tercih edilmelidir. Bebeğinizi saniyeler içinde kundaklayabilmek ve kolay alt değiştirebilmek için, hem alttan hem üstten açılan, önden çift yönlü fermuarı olan modeller işinizi kolaylaştırır. Bebeğin göğsünü sarmalaması ve güvende hissettirmesi açısından özellikle ilk 6 aylık dönemde mutlaka bebeğin ayına uygun beden tercih edilmedir. Yaka genişliği ile bebeğin boynu arasındaki boşluk 1 parmaktan fazla olmamalıdır. Büyük boy tulumlarda bebeğiniz hem boyun boşluğundan gelen fazla hava ile üşür, hem de boyun kumaşı toplanıp ağzına doğru çıkarak güvenlik açığı yaratabilir. Tulumun boyun altındaki fermuar bölümünde koruma kumaşı da olmalıdır. Aksi taktirde bebeğinizin boynu fermuarın kopçası ile temas halinde olur ve canı acıyabilir. Kese şeklindeki tasarımlı tulumlar kalça çıkığını engeller ve bacakların rahat hareket etmesini sağlar.

Kundaklama, doğası gereği bebeği kumaş ile sararak hareket alanını biraz kısıtlasa da, kendiliğinden elasten içeren yeni nesil kumaşlar tercih ederek sert ve esnemeyen, bebeği rahatsız eden bir kundaklama deneyimi yaşamamış olursunuz. Ürünün esnek bir pamuk olduğunu anlamak için hem aşağı hem yukarı esneterek 3-4 cm uzayıp kısalmasını test edebilirsiniz. Her iki tarafa da esneyen pamuk kumaşlar bebeğinizin hareketlerini kısıtlamaz.

Bebekler için rutin yaratmak, düzen oturtmanın en önemli parçasıdır. Yenidoğan döneminden itibaren aynı tulumu giydirerek hem bebeğinizi kundaklanma hissine kolayca alıştırmış olursunuz hem de kundaklama ile bebeğinizin uyku bölünmelerini minimuma indirirsiniz. Zuppers yukarıda saydığımız tüm özelliklere sahip olan, bebeklerin ve annelerin severek kullandığı bir ürün grubudur. Ölçüler, renk ve kalınlık detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

 

t.karadaglilar

all author posts

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.