Kaç Aylık Hamileyim

Kaç Aylık Hamileyim?

Kaç aylık hamileyim sorusu , yeni hamilelerin en çok kafasını karıştıran konulardan biridir. Halk arasında gebelik döneminin başlangıcı olarak döllenme tarihi veya geciken adet döneminin ilk günü gibi tarihler esas alınsa da hamilelik dönemi, son adet döngünüzün ilk gününden itibaren başlar ve uzmanlar tarafından gebelik takibi bu tarih referans alınarak yapılır. Yani geciken adet dönemi sonrası pozitif çıkan gebelik testi sizin yaklaşık dört haftalık hamile olduğunuz anlamına gelir. Kaçırılan bir adet döngüsü, hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

Hamilelik dönemi ortalama olarak 280 gün , yani 40 hafta sürer. Bu 280 günlük zaman, gebelik gelişimi takibinin kolay anlaşılabilmesi için farklı zaman aralıklarına bölünerek tarif edilir. Hekimler gebelik dönemini haftalık periyodlarla takip ederken, halk arasında “bebek kaç aylık” sorusu daha yaygındır. Ayrıca bu 9 ay 10 günlük zaman 3 kısma bölünür, her 3 aylık periyoda trimester denir.

 

 

 

Birinci Trimester Dönemi

Gebelik son adet döneminden başlayarak 40 hafta, döllenme zamanından sonra ise 38 hafta sürer. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemine birinci trimester denir. Döllenme tarihinden itibaren bebek başlangıçta sadece bir embriyodur ve tüm organlar ve vücut kısımları bu hücre etrafında şekillenir. Hamileliğin ilk 5 haftasında embriyo oldukça hızlı şekilde gelişir ve göğüs ağrısı, yorgunluk gibi gebeliğin ilk semptomları bu dönemde ortaya çıkar.

6. Haftadan itibaren bebeğin kulak burun ağız gibi organları şekillenir. Bebeğin kalp atışları normal süreçte 6. haftadan itibaren duyulabilir. Hamilelik bulantıları bu dönemde başlar. Doğum öncesi testler için bu dönemde hazırlık yapabilirsiniz. İkinci ayın sonlarına doğru belinizin kalınlaştığını muhtemelen fark edeceksiniz. 10. Haftadan itibaren organlar şekillenmeye başlar ve ilk trimesterin son haftasına geldiğinizde bebeğin beyni hızlı şekilde gelişir, böbrekleri çalışmaya başlar. İlk trimester dönemi sonunda bebeğin boyu yaklaşık 8 cm’ye ulaşır.

 

Gebelik Haftasına Göre Ay Ay Hesaplama

 

Bebeğim Kaç Haftalık?        Kaç Aylık Hamilesiniz?

5 haftalık gebelik kaç aylık?       1 ay 5 günlük.

6 haftalık gebelik kaç aylık?       1 ay 12 günlük.

7 haftalık gebelik kaç aylık?       1 ay 19 günlük.

8 haftalık gebelik kaç aylık?       1 ay 26 günlük.

9 haftalık gebelik kaç aylık?       2 ay 3 günlük.

10 haftalık gebelik kaç aylık?     2 ay 10 günlük.

11 haftalık gebelik kaç aylık?     2 ay 17 günlük.

12 haftalık gebelik kaç aylık?     2 ay 24 günlük.

13 haftalık gebelik kaç aylık?     3 ay 1 günlük.

 

İkinci Trimester Dönemi

İkinci trimester döneminin başından itibaren bebeğin organlarının ve vücut sistemlerinin gelişimi hızla devam eder, kalbi günde yaklaşık olarak 20 litre kan pompalar ve iskelet yapısı sertleşmeye başlar. Yorgunluk ve sabah bulantıları gibi semptomlar bu dönem içinde azalır. Ancak eklem ağrıları, aşerme gibi semptomlar belirginleşmeye başlar. Bebeğin cinsiyeti bu dönemin başında yüksek doğrulukla tahmin edilebilir. 18. Hafta sonunda ise bebeğinizin genital kısmı ultrasonda net görülecek şekilde belirginleşir. Bebekler bu dönemde anne karnından süzülen ışığı hissederler, tat alma duyuları gelişir ve 19. Haftadan itibaren sizi duyabilirler. Eğer şimdiye kadar hissetmediyseniz, karnınızda yakın zamanda bebeğin hareketini ve tekmelerini hissetmeniz oldukça muhtemel.

 

Bebeğim Kaç Haftalık?         Kaç Aylık Hamilesiniz?

14 haftalık gebelik kaç aylık?     3 ay 8 günlük.

15 haftalık gebelik kaç aylık?     3 ay 15 günlük.

16 haftalık gebelik kaç aylık?     3 ay 22 günlük.

17 haftalık gebelik kaç aylık?     3 ay 29 günlük.

18 haftalık gebelik kaç aylık?     4 ay 6 günlük.

19 haftalık gebelik kaç aylık?     4 ay 13 günlük.

20 haftalık gebelik kaç aylık?     4 ay 20 günlük.

21 haftalık gebelik kaç aylık?     4 ay 27 günlük.

22 haftalık gebelik kaç aylık?     5 ay 4 günlük.

23 haftalık gebelik kaç aylık?     5 ay 11 günlük.

24 haftalık gebelik kaç aylık?     5 ay 18 günlük.

25 haftalık gebelik kaç aylık?     5 ay 25 günlük.

26 haftalık gebelik kaç aylık?     6 ay 2 günlük.

 

Üçüncü Trimester Dönemi

Son üç aylık dönemde bebeğin dünyaya adaptasyonu için gerekli bütün hazırlıklar tamamlanmış olur. Bebekler bu dönemde anne karnında hızla kilo almaya ve uzamaya devam ederken, tırnaklar, saçlar, kirpik ve kaşlar gelişmeye başlar.

Üçüncü trimesterin ilk haftalarından itibaren bebeğin akciğerleri güçlenmeye başlar. Kasları güçlenir. Beyin gelişim hızı bu haftalarda yüksek olduğu için bebeğin kafası hızla büyür. Bu dönemde hormonlardan kaynaklı ruh hali değişimi, sakarlık ve yorgunluk gibi semptomların artması oldukça muhtemeldir. Bebeğinizin tekmeleri artık daha güçlü olduğundan, geceleri bebeğiniz tarafından uyandırılabilirsiniz. Son haftalara yaklaşırken bebeğinizin ağırlığı her hafta 200-250 gram kadar artar. Daha fazla vajinal akıntı ve ara ara gelen kasılmalarınız olabilir. Bazı hamilelikte göğüsten süt akması da görülebilir. Bu durum annenin ilerdeki süt miktarını belirlemez. Yani hamilelikte süt akmıyorsa da doğum sonrası annenin sütü bol olabilir. Anne sütü ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bebeğim Kaç Haftalık?         Kaç Aylık Hamilesiniz?

27 haftalık gebelik kaç aylık?     6 ay 9 günlük.

28 haftalık gebelik kaç aylık?     6 ay 16 günlük.

29 haftalık gebelik kaç aylık?     6 ay 23 günlük.

30 haftalık gebelik kaç aylık?     7 aylık.

31 haftalık gebelik kaç aylık?     7 ay 7 günlük.

32 haftalık gebelik kaç aylık?     7 ay 14 günlük.

33 haftalık gebelik kaç aylık?     7 ay 21 günlük.

34 haftalık gebelik kaç aylık?     7 ay 28 günlük.

35 haftalık gebelik kaç aylık?     8 ay 5 günlük.

36 haftalık gebelik kaç aylık?     8 ay 12 günlük.

37 haftalık gebelik kaç aylık?     8 ay 19 günlük.

38 haftalık gebelik kaç aylık?     8 ay 26 günlük.

39 haftalık gebelik kaç aylık?     9 ay 3 günlük.

40 haftalık gebelik kaç aylık?     9 ay 10 günlük.

 

 

t.karadaglilar

all author posts

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.