Bebek ve Uyku

Tam anlamıyla bir koşturmaca içerisinde geçen günümüz dünyasında çok az şey bireylerin yüzlerini gülümsetmekte ve mutlu olmalarını sağlamaktadır. Fakat bir bebek sahibi olmak olgusu var ki, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana her anneye aynı özel duyguyu hissettirir, dünyanın bu en masum canlısına karşı tüm güzel duyguları bir araya toplar. Bebeğinizin dünyaya gelmesinden sonra bebek ve uyku öncelikli hale gelir ve  bambaşka bir hayat bize merhaba der. Bu minik hayat için, hayatımızdaki eski alışkanlıklarımızı da terk etmemiz gerekmektedir. Bu alışkanlıkların başında da, uyku gelmektedir…

Unutulmamalı ki, dünyadaki diğer canlıların hamilelik süreçleri incelendiğinde doğan yavruların en geç birkaç saat içerisinde hayatını devam ettirebilecek kadar yürüyüp koşmaya, beslenme alışkanlıklarını kazanmaya başladığını görmekteyiz. Yavru bir kuş doğumuyla birlikte birkaç günde uçmayı öğrenebilir, yavru bir fil birkaç saat içerisinde yürüyüp koşabilir, yavru bir kurt hemen beslenme alışkanlığı kazanabilir. Oysa insan yavrusu yıllarca anneye ve babaya muhtaç olarak yaşamaktadır. Bu da anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmekle beraber, bebeğin gelişimi için bazı fedakarlıkların yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde uyku düzeni büyüklerden farklıdır. Bebekler uyuyarak büyürler ve yeni başlayan hayatlarının uykuda geçen kısmı uyanık geçen zamandan daha fazladır. Uykuda geçen zamanı huzurlu, rahat ve güvenli bir şekilde geçirmesi bebeğin gelişimi için büyük önem taşır.

Bebeğin her yaş dönemi için ayrı uyku düzenine sahip olması gerektiği gibi, aynı şekilde annelerin bu düzene göre yaşantısını ayarlaması gerekmektedir. Ancak sadece uyku yeterli değildir, kaliteli bir uykuya sahip olmak gereklidir. Bebeklerde uyku düzeni zamanla oluşur.  Bebeklerin uyudukları alan güzelce havalandırılmalı, sıcaklık onu üşütmeyecek ama aynı zamanda terletmeyecek bir ayarda olmalıdır. Bebekler soğuktan korumak için çok kalın giydirilmemelidir. Sadece yetişkin bir bireyden bir kat daha fazla giydirilmesi genellikle yeterlidir.

Bebekler için kullanılan ürünlerin bebek teni için uyumlu olması ve herhangi bir sağlık sorununa yol açmaması gereklidir. Amerikan Pediatri Derneği’nin yaptığı araştırma da bahsettiğimiz gerçeği kanıtlamaktadır. Araştırmada, ayrıca 0 – 12 aylık bebeklerin yataklarında yastık, yorgan ya da bebek battaniyesi bulundurulmasının boğulma riskini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Bu anlamda yenidoğan bebekler için bebek uyku tulumu gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.. Zuppers’in bebeklerde uyku düzeninin ve güveliğinin artması için geliştirmiş olduğu, uygun sıcaklık sağlayan ve boğulma gibi risklerin ortadan kaldıran %95 viskon kumaş ile üretilmiş Bebek uyku tulumu kese battaniyelerini inceleyebilirsiniz. Kese battaniye yenidoğanlar için, uyku tulumu 3-18 ay arası bebekler için; hareketli uykularda üstünün açılmasını engeller. Yanlışlıkla ağız burun çevresini kapatması tehlikesini de ortadan kaldırır. Böylece hem güvenli uyku sağlar, hem de bebeklerin uyku düzeninin oturmasında yardımcı olmaktadır.

 

Yenidoğan Bebeklerde Uyku

Yenidoğan, bir aylık bebekler, günün büyük bir çoğunluğunda uyku halinde oldukları için konforları her şeyin öncesinde gelmektedir. Bu sebeple gün içerisinde genellikle sadece birkaç saat ayakta kalan bebeklerimize en uygun uyku araçlarını edinmemiz gerekmektedir. Doğru kundaklama araçlarını seçmek de çok önemlidir. Uzmanlar özellikle ilk 1-2 ay sıkmadan kundaklamanın faydalı olduğu görüşündeler. Doğal kumaşlardan üretilen kare bir örtü ile bebeğinizi sıkmadan zarf şeklinde kundaklayabilirsiniz.  Zuppers müslin örtüleri hem kendiniz hem de baby shower hediyesi olarak inceleyebilirsiniz. İlk aylar  bere de tercih edildiği için kundak örtü; yumuşacık, çift katlı ve dikişleri bebeğin başını incitmeyecek şekilde dikilen aynı desen bere ve anne saç bandı ile set olarak satılmaktadır.

Bebek Kundak
Bebek nasıl kundaklanır?

Büyüme sırasında bebeklerin rahat bir uyku geçirmesi, hiç şüphesiz annelerin de uykularının bölünmemesini sağlayacaktır. Dolayısıyla anne ve bebek, rahat uyku kompozisyonunu yaşayabilecektir. Bunun için yapılması gereken, bebeklerin gün içerisinde yeterli beslenmesini sağlamak, onları çok fazla yormamak, emzirdikten sonra gazlarını çıkarmak ve uykuları için uygun bir ortam sağlamaktır. Söz konusu elverişli ortam için de, uyku araçlarını iyi değerlendirmek ve en kaliteli ürünleri seçmek gerekmektedir.

Bebek Uyku Seti

Piyasada birçok bebek uyku seti satılmaktadır. Piyasada satılan bebek uyku setlerini incelerken kumaş kalitesi, kumaşlarda kullanılan boyalar çok büyük önem taşımaktadır. Bebek uyku setleri incelenirken mutlaka korumasına, kumaş kalitesine, kullanılan boya cinslerine, kumaşların sertifikasına bakılmalı, tercih edilen bebek uyku setinin bebeğinizi rahat ettirip onun için güvenli olduğuna emin olunmalıdır. Bebeğiniz uyku düzeni sizin yapacağınız bu tercihlere bağlıdır.

Zuppers markasının Oek0tex sertifikalı viskon kumaşlarımızı ve GOTS(Organik) sertifikalı müslin kumaşlı ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

  

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.