Bebek Uyku Tulumu Seçimi

Bebek uyku tulumu, kaliteli uykunun anahtarıdır. Bebekler uyurken daha fazla büyüme hormonu salgıladıkları için, kaliteli yani düzenli ve güvenli uyku bebek gelişimi için çok önemlidir.

Bu yazımızda bebek uyku düzeni ve güvenliğinde uyku tulumunun faydasına ve çeşitli model seçenekleri arasından en doğru uyku tulumu tipinin nasıl olabileceğine değindik.

 

Bebek Uyku Düzeni ve Uyku Güvenliği

İlk aylarda, bebeklerin bir gününün uykuda geçen kısmı uyanık geçen kısmından daha fazladır. 1-3 saat gibi kısa aralıklarla uyur uyanırlar. Bu zamanlarda bebeklerin kas sistemleri de henüz tam gelişmediği için genellikle bıraktığınız şekilde uyur ve uyanırlar. 2. Aydan sonra ise uykuda kaldıkları süre uzar ve daha kesintisiz uyumaya başlarlar. Fakat yine bu aylarda bebekler aniden hareket kabiliyeti kazanmaya başladıkları için uyku sırasında döne döne yatağın başka bir yerine ulaşır, dönerken de üstlerini sıklıkla açarlar. Bu süre zarfında üstü açılan bebek üşüdü mü, hasta mı olur düşüncesiyle bölük pörçük uyuyan ebeveynlerin bebeklerinde aklı kalır, onlar da yeterince uyuyamaz. Üstü açılan , örtüsü sabit durmayan bebek ise olması gerekenden daha kısa bir süre sonra uyanabilir.

Ayrıca çok dönen bir bebekte, sabit durmayan örtü, ağzını yüzünü kapatabileceği için güvenlik açısından da tehlikeli bir durum oluşabilir. İstatistiklere göre uykudayken ani bebek ölümlerinin %90’ı bebeğin 2. ve 6. ayları arasında gerçekleşiyor. İlk aylarda durduğu yerde hareketsizce uyuyan bebekler 2. Aydan sonra aniden hareketlenmeye başlayınca ebeveynler bebeklerinin ne kadar dönebileceğini tahmin edemiyor ve örtüler ile talihsiz kazalar yaşanabiliyor. Amerikan Pediatri Derneği’nin ani bebek ölümlerini azaltmak ve bebeklerde uyku güvenliği sağlamak için yayınladığı rapora dayanan Bebeklerde Uyku Güvenliği yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bebeğinizin uyku düzenini oturtmak ve uyku güvenliğini sağlamak için bebeğinize uyku tulumu giydirmek en iyi çözümdür. Bebekler bazı davranışları tekrar etmeyi, düzeni, koşullanmayı çok severler. Uyku düzeni oturturken, uyku tulumunu her giydiğinde uyutulan bir bebek, zamanla uyku tulumunu gördüğünde birazdan uyuyacağını anlayacak ve daha kısa sürede uykuya geçecektir. Tulum giydikten sonra üstünü de açamayacağı için, hem güvenle uyuyacak hem de üstünü açarak kendini uyandırmamış olacak ve daha uzun uyuyacaktır.

 

 

Bebek Uyku Tulumu Seçimi

Bebek uyku tulumu seçimi, bir çok seçenek arasında kalan ebeveynler için karar vermesi zor bir konu olabilir.

Pratiklik ve sıcak tutması bakımından gerekli özellikler şunlardır:

Kumaş: Bebeğinizin narin cildine en uygun uyku tulumu %100 pamuklu kumaştan yapılanlardır. Pamuk kumaş hem kolay yıkanır, hem fermuarlı bölümler için daha dayanıklıdır. Kumaşın Oeko-tex sertifikalı, deseni varsa GOTS(organik) sertifikalı olmasına önem verirseniz bebeğiniz için en iyi kumaşı seçmiş olursunuz.

Kalınlık & Dolgu: Ev tipi uyku tulumlarında bebeğiniz hava akımı olmayan bir yerde uyuyacağı için kışın, kolsuz ve dolgulu uyku tulumu en idealdir. Dolgulu kollu uyku tulumu modelleri de mevcuttur ama bu kalınlık bebeğiniz için istenilenden fazla bir sıcaklık sağlayabilir. Kalın bir yorganı kolunuzun hem altına hem üstüne sardığınızı düşünün, bir müddet sonra kollarınızı açmak ve biraz havalandırmak istersiniz. Bebekler de aynı hava alma isteği içinde dolgulu kollu kalın uyku tulumları ile sıcaklık hissedebilirler. Kolsuz dolgulu uyku tulumları ise aniden değişen hava durumlarına göre bebeğinizi istediğiniz kalınlıkta pijama giydirmenize olanak sağlar. Soğuk havalarda pamuklu, uzun kollu kalın pijama takımı ile, daha az soğukta daha ince uzun kollu pijama takımları ya da yarım kollu üst ile kombinleyebilirsiniz.

 

Dolgu tipi olarak hafifliği ve sıcak tutması sebebiyle elyaf dolgu bebeğiniz için idealdir. Fakat dolgunun iki pamuk kumaş arasında olduğu ve bebeğinizin cildine temas etmediği modelleri tercih etmelisiniz. Pamuk ve yün dolgulu uyku tulumları da mevcuttur. Fakat ağırlıkları ve kokuları sebebiyle her bebeğin ve ebeveynin tercihi olmayabilir. Kışın normal oda sıcaklığında en uygun dolgu kalınlığı 1.5 togdur. Tog değerleri ve uygun sıcaklıklar için yandaki görseli inceleyebilirsiniz.

Yazın uyku tulumu kullanacaksanız pamuklu , 2-4 kat kumaşlı , dolgusuz ve kolsuz modeller tercih edebilirsiniz.

 

 

Omuz Çıtçıtı: Özellikle omuz bölgesinden çıtçıtla açılan modeller bebek uyku ile uyanıklık arasındayken daha çabuk ve kolay giydirilir. Çıtçıtın her iki omuzda da olduğu modeller tercih sebebidir. Çünkü tek tarafında çıtçıt olan modeller bebeği yan çevirerek giydirmek zorunda bırakır. Her iki omuz açıldığında tulumu alttan da giydirebilir ya da fermuarını da açarak bebeği tamamen açılmış uyku tulumunun üstüne hafifçe bırakabilirsiniz. Sonrasında çıtçıtları ve fermuarı kapadığınızda bebeğiniz durduğu yerde uykuya hazır kalınlıkta giyinmiş olur.

Fermuar: Uyku tulumu fermuarı önden ve yandan olan modeller mevcuttur. Bizler bebeğinizin rahatlığı için yandan olan modelleri öneriyoruz.

Önden fermuarlı tulumlar daha kolay açılabilir gibi görünse de, bebeğe değen üst kısımda olduğu için biraz rahatsız edici olabilir. Özellikle sık dönen bir bebeğiniz varsa fermuarın öndeki potluğu mutlaka göğsüne, karnına değecek ve bebeğinizi rahatsız edecektir. Yandan açılan fermuarlarda ise, kalıp yana ve alta doğru gittikçe genişlediğinden fermuarlı yan taraf bebeğinizin üstüne temas etmez. Kol altında biten fermuar kapama bölümü küçük ince plastik olan modellerden tercih ederseniz bebeğiniz kalın ve sert metala temas ederek huzursuz olmaz.

Yaka Açıklığı: Bebeğinizin güvenliği için yakası çok kapalı modellerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda yakası çok açık modeller de bebeğinizin göğsünden üşütmesine sebep olabilir. Önden fermuarlı bazı modeller  V yakalıdır ve genelde bebeğin olması gerekenden daha fazla göğsünün açılmasına sebep olur. Yandan fermuarlı modeller ise genelde yuvarlak yakalıdır. Hafifçe geniş yuvarlak yakalar, uyku tulumu için en ideal olanıdır.

Kese Formu: Koltuk altından sonra bollaşan ve ayak kısmında kese şeklini alan uyku tulumu modelleri 0-18 ay bebekler için idealdir. Kalça çıkığını engeller, bebeğe rahat hareket imkanı verir ve ayaklarını kapatarak vücut ısısını muhafaza eder.  18 aydan büyük bebekler yürümeye başladığı için genelde uyku geçişi ve sonrasında ayağa kalkmak isterler ve kese formlu uyku tulumları ile rahat edemezler.

Yukarıda değindiğimiz tüm özelliklere sahip uyku tulumları için Zuppers uyku tulumlarına bir göz atın. %100 pamuk kumaş, Oeke-tex ve GOTS sertifikası, kolsuz&dolgulu ve dolgusuz kalınlık seçenekleri, 2 omuz çıtçıtı, yandan açılan plastik rahat fermuar, genişçe yuvarlak yaka ve kese formu ile uyku tulumlarımızda aradığınız rahatlığı ve güveni bulacaksınız.

 

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

t.karadaglilar

all author posts

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X