Bebek Uyku Tulumu Seçimi

Bebek uyku tulumu, kaliteli uykunun anahtarıdır. Bebekler uyurken daha fazla büyüme hormonu salgıladıkları için, kaliteli yani düzenli ve güvenli uyku bebek gelişimi için çok önemlidir.

Bu yazımızda bebek uyku düzeni ve güvenliğinde uyku tulumunun faydasına ve çeşitli model seçenekleri arasından en doğru uyku tulumu tipinin nasıl olabileceğine değindik.

 

Bebek Uyku Düzeni ve Uyku Güvenliği

İlk aylarda, bebeklerin bir gününün uykuda geçen kısmı uyanık geçen kısmından daha fazladır. 1-3 saat gibi kısa aralıklarla uyur uyanırlar. Bu zamanlarda bebeklerin kas sistemleri de henüz tam gelişmediği için genellikle bıraktığınız şekilde uyur ve uyanırlar. 2. Aydan sonra ise uykuda kaldıkları süre uzar ve daha kesintisiz uyumaya başlarlar. Fakat yine bu aylarda bebekler aniden hareket kabiliyeti kazanmaya başladıkları için uyku sırasında döne döne yatağın başka bir yerine ulaşır, dönerken de üstlerini sıklıkla açarlar. Bu süre zarfında üstü açılan bebek üşüdü mü, hasta mı olur düşüncesiyle bölük pörçük uyuyan ebeveynlerin bebeklerinde aklı kalır, onlar da yeterince uyuyamaz. Üstü açılan , örtüsü sabit durmayan bebek ise olması gerekenden daha kısa bir süre sonra uyanabilir.

Ayrıca çok dönen bir bebekte, sabit durmayan örtü, ağzını yüzünü kapatabileceği için güvenlik açısından da tehlikeli bir durum oluşabilir. İstatistiklere göre uykudayken ani bebek ölümlerinin %90’ı bebeğin 2. ve 6. ayları arasında gerçekleşiyor. İlk aylarda durduğu yerde hareketsizce uyuyan bebekler 2. Aydan sonra aniden hareketlenmeye başlayınca ebeveynler bebeklerinin ne kadar dönebileceğini tahmin edemiyor ve örtüler ile talihsiz kazalar yaşanabiliyor. Amerikan Pediatri Derneği’nin ani bebek ölümlerini azaltmak ve bebeklerde uyku güvenliği sağlamak için yayınladığı rapora dayanan Bebeklerde Uyku Güvenliği yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bebeğinizin uyku düzenini oturtmak ve uyku güvenliğini sağlamak için bebeğinize uyku tulumu giydirmek en iyi çözümdür. Bebekler bazı davranışları tekrar etmeyi, düzeni, koşullanmayı çok severler. Uyku düzeni oturturken, uyku tulumunu her giydiğinde uyutulan bir bebek, zamanla uyku tulumunu gördüğünde birazdan uyuyacağını anlayacak ve daha kısa sürede uykuya geçecektir. Tulum giydikten sonra üstünü de açamayacağı için, hem güvenle uyuyacak hem de üstünü açarak kendini uyandırmamış olacak ve daha uzun uyuyacaktır.

 

 

Bebek Uyku Tulumu Seçimi

Bebek uyku tulumu seçimi, bir çok seçenek arasında kalan ebeveynler için karar vermesi zor bir konu olabilir.

Pratiklik ve sıcak tutması bakımından gerekli özellikler şunlardır:

Kumaş: Bebeğinizin narin cildine en uygun uyku tulumu pamuklu kumaştan yapılanlardır. Pamuk kumaş hem kolay yıkanır, hem fermuarlı bölümler için daha dayanıklıdır. Ayrıca bebeğin uyku tulumu içinde kolay hareket edebilmesi için az bir miktar elasten de içeriyor olması faydalı olabilir.  Kumaşın Oeko-tex veya GOTS(organik) sertifikalı olmasına önem verirseniz bebeğiniz için en iyi kumaşı seçmiş olursunuz.

Kalınlık : Ev tipi uyku tulumlarında bebeğiniz hava akımı olmayan bir yerde uyuyacağı için kışın, kolları çıtçıtla açılabilrn, kolsuz uyku tulumu en idealdir.  Kalın bir yorganı kolunuzun hem altına hem üstüne sardığınızı düşünün, bir müddet sonra kollarınızı açmak ve biraz havalandırmak istersiniz. Bebekler de aynı hava alma isteği içinde uzun kollu kalın uyku tulumları ile sıcaklık hissedebilirler.

TOG Değeri Kolsuz  uyku tulumları ise aniden değişen hava durumlarına göre bebeğinizi istediğiniz kalınlıkta pijama giydirmenize olanak sağlar. Soğuk havalarda pamuklu, uzun kollu kalın pijama takımı ile, daha az soğukta daha ince uzun kollu pijama takımları ya da yarım kollu üst ile kombinleyebilirsiniz.

 Kışın normal oda sıcaklığında en uygun dolgu kalınlığı 1.5 tog,  Sonbaharda ise 1 togdur.  Tog değerleri ve uygun sıcaklıklar için yandaki görseli inceleyebilirsiniz.

Yazın uyku tulumu kullanacaksanız pamuklu , 0,3 tog inceliğinde kolsuz modeller tercih edebilirsiniz.

 

Kol Çıtçıtı: Özellikle kol bölgesinden çıtçıtla açılan modeller bebek uyku ile uyanıklık arasındayken daha çabuk ve kolay giydirilir. Çıtçıtın kol korumalı kumaş ile kaplı olduğu modelleri tercih ederseniz bebeğiniz daha rahat eder. Ayrıca istediğiniz zaman çıtçıtını kapatarak kundak özelliğini de kullnabileceğiniz modeller en pratiğidir.

 

 

Fermuar: Uyku tulumu fermuarı önden ve yandan olan modeller mevcuttur. Bizler bebeğinizin kolay bez değişimi için önden olan modelleri öneriyoruz. Uyuyan bebeğinizi , tulumun fermuarını tamamen açarak üstüne hafifçe bırakabilirsiniz. Sonrasında çıtçıtları ve fermuarı kapadığınızda bebeğiniz durduğu yerde uykuya hazır kalınlıkta giyinmiş olur.

Fermuarın bittiği yerde boyun koruması için ek parça olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Yaka Açıklığı: Bebeğinizin güvenliği için yakası çok kapalı modellerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda yakası çok açık modeller de bebeğinizin göğsünden üşütmesine sebep olabilir. Önden fermuarlı bazı modeller  V yakalıdır ve genelde bebeğin olması gerekenden daha fazla göğsünün açılmasına sebep olur. Hafifçe geniş yuvarlak yakalar, uyku tulumu için en ideal olanıdır.

Kese Formu: Koltuk altından sonra bollaşan ve ayak kısmında kese şeklini alan uyku tulumu modelleri yürümeyen 0-12 ay bebekler için idealdir. Kalça çıkığını engeller, bebeğe rahat hareket imkanı verir ve ayaklarını kapatarak vücut ısısını muhafaza eder.  12 aydan büyük bebekler yürümeye başladığı için genelde uyku geçişi ve sonrasında ayağa kalkmak isterler ve kese formlu uyku tulumları ile rahat edemezler. Bunun için ayaklı uyku tulumu öneririz.

Yukarıda değindiğimiz tüm özelliklere sahip uyku tulumları için Zuppers uyku tulumlarına bir göz atın. Kundak özellikli, koldan çıtçıtlı, sertifikalı pamuk kumaşı ve 3 farklı kalınlık seçeneği ile uyku tulumlarımızda aradığınız rahatlığı ve güveni bulacaksınız.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.
  
  
  

t.karadaglilar

all author posts

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.