Müslin Nedir?

Müslin; son yıllarda oldukça popüler olan, çok amaçlı kullanılabilen bir kumaş türüdür. Aslında dünyanın en eski dokuma kumaş türlerinden biridir. Antik Mısır zamanından beri su tutuculuğu sebebiyle tercih edilen pamuklu müslinler, öncelikle kundak amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde ise yumuşak, nefes alan ve dayanıklı bir dokuma türü olduğu için müslin bez pek çok farklı şekilde tekrar kullanılır olmuştur.

Müslin Örtü Faydaları Nelerdir?

Müslin, yumuşak dokuması sayesinde bebeklerin konforlu bir şekilde kullandığı bir kumaştır. Pamuklu müslinler cilt dostu olduğu için bebeğin cildi nefes alır, alerji ya da tahriş olmaz. Yıkandıkça, ütülendikçe daha da yumuşar. Bazı bürümcüklü müslin türleri kendiliğinden kabarık dokuya sahip olduğu için ütü istemez.  Müslin kumaş; hafif olduğu için taşıması, yıkaması, kurutması kolaydır. Sık dokuması sayesinde su tutuculukları yüksektir. Fakat bazı müslin türleri elek kadar ince ve açık aralıklıdır. Bu tip kumaşların su tutuculukları iyi değildir. Bunu anlamak için tırnağınızı kumaşın içine doğru hafifçe bastırın, kumaş aralanıyor ve arkası görünüyorsa çok ince dokunmuş bir müslin olduğunu anlayabilirsiniz.

Müslin Örtü Nasıl Kullanılır?

Müslin örtü, pek çok farklı boyda ve işlevde kullanılabilir.Dünyada en çok kundak örtü olarak kullanımı tercih edilmektedir. 85×85 cm civarı boylar yenidoğan kundaklaması için, 80×120 ya da 100×100 cm daha büyük bebekler için ideal boydur. Kundak yapmak için  bir kundağı baklava şeklinde sererek bebeğinizi yerleştirdikten sonra görseldeki şekilde kundaklama yapabilirsiniz.

Müslin örtünün bir diğer kullanım alanı ise ince bir battaniye görevi görmesi için üzerine örtülmesidir. Bunun için 4 katlı daha kalın müslinler idealdir. Bebeğin bakımını üstlenen kişi için kusma durumuna karşı kıyafetlerini korumak için omuz bezi olarak da tercih edilmektedir. Bebeği koltuğa oturturken ya da başka birinin kucağına verirken önlem amaçlı bebeğin el ve yüzünün değebileceği kısımlara denk gelecek şekilde örtü olarak da kullanılabilmektedir.

Müslin örtü aynı zamanda bebeğin terini çekmesi için araba koltuğunun kılıfının üstüne, bebek arabasının içine konulması açısından da faydalı bir ürün olduğu için, sadece evde değil dışarı çıkarken de kullanılabilen, bebek çantamızdan eksik etmememiz gereken bir üründür. Bebek çantası içinde olması gereken yenidoğan bebek ürünlerini tekrar hatırlamak için şuradaki yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Müslin bez, su tutuculuğu ve kolay kuruması sebebiyle son yıllarda havlu olarak da tercih edilmektedir. Bu sebeple panço formunda müslin ürünler banyo sonrası ya da deniz&havuz sonrası için idealdir. Oeko-tex ve GOTS sertifikalı, %100 Pamuk Zuppers pançolara buradan ulaşabilirsiniz.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.
  
Tags: müslin

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.