Bebeklerde Kıyafet Seçimi

Bebeklerde Kıyafet Seçimi

Bebeklerde kıyafet seçimi; gerek sağlık, gerek yavrunuzun rahatlığı ve pek tabii onun zerafeti için oldukça önemli.

Bir annenin hayatını değiştiren en özel an, hiç şüphesiz bebeğini kollarının arasına aldığı zamandır. Biliyoruz ki bu süreçten sonra dünyadaki hiçbir şey bebeğimiz kadar önemli olmayacak ve biz anneleri onun kadar mutlu edecek başkaca bir şey bulunmayacak. İşte, bu durumda da onlar için her şeyin en özelini ve güzelini istemek “anne hakkı” olsa gerek… Bu en iyiyi isteme konusunun başında da bebeklerimizin sağlıklarını doğrudan etkileyecek olan kıyafetler gelmektedir. Çünkü hem en şık hem de en sağlıklı bebek kıyafetlerini seçmek hem araştırmak hem de bütçe açısından kolay değildir. Bebek giyim konusunda yapılacak olan seçimler tecrübesiz bir anne için çok abartılmış ya da çok hafife alınmış olabilir. Çünkü bebeklerimiz için ne kadar giysi almanız gerektiği ya da alınacak olan yeni doğan bebek kıyafetleri kumaşlarının hangi kalitede olması gerektiği kafa karıştırıcıdır. Bu yüzden ilk olarak beyaz, gri, yeşil, kırmızı gibi unisex renkli ve az desenli kıyafetlerle başlamak en iyisidir. Hem de henüz bebeğinizin cinsiyetini bilmediğiniz bir dönemdeyseniz hata riskini ortadan kaldırır. Beyaz ve gri renklerde bir hastane çıkışı seti alarak başlayabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti belli olduktan sonra ise mağazalarda genelde erkek bebek kıyafetleri ve kız bebek kıyafetleri olarak ikiye ayrılmış raflardan eksiklerinizi görmek daha kolay olur. Bebek alışverişi ilk önce hastane çantası oluşturmak ile başlar. Bu konuda daha fazla bilgiye Hastane Doğum Çantası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kız bebekler için yüzlerce elbise ve etek alternatifi olsa da ilk aylarda bunlara ihtiyacınız olmadığını, hatta fazla kabarık ve yapay malzemelerden üretilen eteklerin bebekler için risk teşkil edebileceğini unutmayın. Şık tasarımlar için abartılı süslere ihtiyacınız yok. Zaten son zamanlarda her iki cinsiyete de uyum sağlayabilecek unisex ve cool desenli bebek kıyafetleri daha çok moda olmuş durumda.

Sağlığa Uygun Bebek Kıyafeti Seçmek

Bebeklerimiz için giysi seçiminde dikkat etmemiz gereken başlıca birkaç sağlık kriteri bulunmaktadır. Bunların başında, bebeklerin cildine rahatsızlık vermemesi adına doğal kumaştan, yumuşak, ağır olmayan kıyafetler tercih etmeniz olacaktır. Aksi halde yapay kumaştan kalın ve ağır kumaşlar, bebeğin henüz korunmasız olan o tatlı tenlerinde kızarıklık, kaşıntı ve hatta enfeksiyona yol açabilir, terletebilir. Sağlıksız ve kimyasal içerikli kumaşlar alerji riskini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle sağlıklı bebek giysisi seçmenin ilk kuralı, doğal kumaştan üretilmiş kıyafetler seçmek, ikincisi ise yumuşak kumaştan üretilen ve bebeğinizi sıkmayacak kadar bol ama kumaşa dolanmasına müsaade etmeyecek kadar dar bir kıyafet tercihi olacaktır. Unutulmamalıdır ki uzman doktorlar, bebeklere viskon ya da pamuk haricinde, polyester gibi yapay maddelerden üretilmiş giysileri giydirmemeniz konusunda uyarmaktadır.

Yenidoğan bebeklerin ciltleri, henüz dış ortama uyum sağlayacak alışkanlığı kazanmamıştır. Bu nedenle çok hassas yapıdadır. O halde, sağlıklı bir bebek kıyafeti tercih etmek için birkaç önemli etkeni sıralayabiliriz:

 • Pamuklu veya viskon kumaştan imal edilmelidir. 
 • Eğer imkan bulabiliyorsanız organik olmalıdır.
 • Sadece kıyafet değil bebeğin temas attiği / edebileceği tüm örtü ve halılarda kumaşlara özen göstermelisiniz. Bebeğinizin oral dönemde neyi ağzına alabileceğini bilemeyiz değil mi:)
 • Herhangi bir kimyasal maddeye maruz kalmadan işlenmiş olmalıdır. Bunun için Oeko-tex sertifikalı ürünler tercih edilmelidir.
 • Alerji riski olmayan ve tahriş etmeyen kumaş tercih edilmelidir.
 • Giysiler, hava geçişini kesinlikle engellememeli, cilt dostu, doğal bir kumaş olmalıdır. Polar, tüylü ve polyester içerikli kumaşları tercih etmemeliyiz
 • Esnek ve yumuşak yapıda olan kumaş tercih edilmelidir.
 • Bulunuyor ise çıt çıtlarındaki metallerde nikel bulunmamalıdır. Fermuar, düğme gibi bebeğin tenini rahatsız edebilecek ve yutma ihtimali olan malzemeler üzerinde bulunmamalıdır.  
 • Yıkama talimatı ve iç etiketler  kıyafet bebeğe giydirilmeden önce çıkarılmalı veya kesilmelidir. 
 • Dikişleri sert iplikten olmayan, mümkünse dikişlerin içeride kaldığı çift taraflı modellerden kıyafet seçilmelidir.

Yukarıda saymış olduklarımız, kıyafet tercihleri için dikkate almanız gereken temel unsurlardır. Aksi durumda bebeklerinizin cildinde döküntü, enfeksiyon, kuruluk ve tahriş gibi sorunlar meydana gelebilir.

Anne ve bebeklerini düşünen Zuppers ürettikleri ürünlerde Anne ilgisiyle en yüksek kalitede, siz ve bebeğiniz için en sağlıklı ürünleri üretir. İpliğinden kumaşına, kumaşta kullanılan boyadan çıt çıtlara kadar ilgilenir, en kaliteli dikim ile size ulaştırır. Zuppers ürünlerini deneyin, %100 Memnuniyet garantisi ile alışverişin keyfini çıkarın.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
  Bültene Abone Ol
  Bülten Şartlarını kabul ediyorum.