Ana Kucağı Örtüsü Nedir?

B

Ana kucağı örtüsü nedir?

Ana kucağı örtüsü, bebek arabası üstüne geçirilen bir örtüdür. Bebeğinizi dışarıdaki birçok uyarandan ve hava şartlarından koruyan ve hatta bazen hastalıklardan korunmasına yardımcı olan bir üründür. Özellikle yenidoğan bebeğimizi bazen her gün bazen her hafta götürdüğümüz doktor kontrolleri ve aylık aşıları sırasında; hastane, aile sağlığı merkezi gibi virüslü ve mikroplu ortamlarda ana kucağı örtüsü kullanmak gereklidir.

Anakucağı Örtüsü Faydaları Nelerdir?

Bebeğinize en uygun ve güvenli ana kucağını ve puseti aldınız, peki en doğru ana kucağı örtüsü nedir? Ana kucağı örtüsü veya ana kucağı kılıfı faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Gelin hep beraber inceleyelim.

Bebeğinizin dışarıda uykuya geçiş sırasında dalmasını kolaylaştırmak için ana kucağı örtüsü çok faydalıdır. Birçok çalışma uykuya geçişte aynı alışkanlıkları sürdürmenin uykuya dalış süresini kısalttığını göstermektedir. Ayrıca bebekler alışkanlık edinmeyi çok sever ve yeni tanıştıkları bu dünyada alışkanlıklar ile kendilerini daha güvende hissederler. Bu sebeple dışarıda da uyku rutini bebekler için önemlidir. Uyku öncesi aynı desen ana kucağı örtüsünü her seferinde gören yenidoğan bir bebek, bir müddet sonra bu deseni tekrar gördüğünde kendiliğinden uykuya geçiş sürecine girecektir.

Ana kucağı örtüsü aynı zamanda mevsim şartlarının etkilerini hafifletmek için de çok kullanışlıdır. Fazla güneş ışığının bebeklerin hassas gözlerini rahatsız etmemesi için, rüzgarlı havalarda rüzgarı kesmek için, bahar geçişlerinde toz ve polenlerin bebeklerde alerji sebebi olmaması için, soğuk havalarda soğuğun etkisini azaltmak için, bir bebek arabası örtüsü dört mevsim çantanızda olmalıdır. Avmlerdeki sanayi tipi ısıtma&soğutma sistemlerindeki ani hava akışından korumak için içeride de tercih edilebilir.

Bir başka fayda ise Türk toplumu olarak çokça gelenekselleşmiş bir alışkanlığımız için örtünün bebeğimize bir kalkan görevi görmesidir. Bizler sıcakkanlı bir toplumuz ve ilgimizi çoğu zaman dokunarak gösteriyoruz. Fakat bir bebeğin başını severken, elini öperken ya da yanağından bir makas alırken; uyuyan bir bebeği uyandırdığımızın, uyumak üzere olan bir bebeğin uykusunu açtığımızın ya da daha kötüsü istemeden de olsa henüz bağışıklık sistemi oturmamış bir bebeği hasta ettiğimizin farkında olmayabiliyoruz. Özellikle tüm Dünyayı etkileyen korona virüs salgınından sonra temas ile hastalıkların ne kadar hızlı bulaşabileceğini hepimiz daha iyi görmüş olduk. Hijyen kurallarına dikkat etmek kadar sosyal mesafeyi korumak da önem taşıyor. Bunu hayatımız boyunca tüm alanlarda uygulayarak alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu elbette ki masum, tatlı bir bebeği görünce unutması çok kolay bir alışkanlık olabilir ve istemsizce bebeği sevmek için dokunabiliriz. Bu sebeple uygun zamanlarda bebek arabasının üzerine bir örtü örtmek bebeğimizi istenmeyen yabancılardan koruyacaktır.

Doğru Ana Kucağı Örtüsü

Günümüzde pek çok farklı model ve ebatta bebek arabası mevcut. Bazı bebek arabaları 3-4 farklı parça halinde set olarak satılırken bazı bebek arabaları tek parçadan oluşuyor. Bazı ana kucakları küçük ve bombeli olurken bazı ana kucakları uzun, geniş ve dik oluyor.  Bu durumda önü boydan açık ana kucağı örtüsü modelleri dik ve geniş ana kucakları için kısa kalırken; yukarıdan sarkan geniş ana kucağı kılıfları bombeli ana kucakları için uzun kalabilir. Üstelik bebeğiniz puset ya da baston pusete geçmeye uygun boy ve kiloya ulaştığında ana kucağı örtüsü puset örtüsü olarak kullanılamayacak kadar küçük kalacak ve puset kılıfı olarak başka bir örtü almanız gerekecektir. İlk aylarda kıpırtısız yatan bebeğiniz için müslin örtü bir alternatif olsa da bebeğiniz hareketlendikçe ya da rüzgarlı bir havada müslin örtü sık sık bebek arabasından düşeceği için, bebek arabası örtüsü olarak işlevsel olmayacaktır. Bu durumda en doğru ana kucağı örtüsü, fonksiyonel bebek arabası örtüsü diyebiliriz.

Ana kucağı örtüsü nasıl takılır?

Fonksiyonel bebek ürünleri hayatımızda gittikçe yaygınlaşıyor. Tek bir amacı olan ya da birçok aparatıyla zor takıp çıkarılan ürünler pratik ve rahatça dışarıda gezmek isteyen anne babaları başka alternatiflere yönlendirebiliyor. Çıt çıt, cırt cırt, bağcık ya da fermuar içermeyen; sadece 360 derece bebek arabasını saran Zuppers fonksiyonel örtü, üst ve alttaki boşluğu bebek arabasının üstünden geçirerek kolayca takılıyor, esnek kumaşıyla kullanım kolaylığı sağlıyor. Oeko-tex sertifikalı nefes alan viskon kumaşıyla bebekler de bunalmadan kullanıyor. Zuppers Fonksiyonel Puset ve Emzirme Örtüsü,  bebek arabası örtüsü olmasının yanı sıra mama sandalyesi örtüsü, emzirme örtüsü, market arabası kılıfı gibi farklı şekillerde de kullanılabiliyor.

 

.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.