Bebeklerde ve Çocuklarda Polen Alerjisi

Bebeklerde Alerji Sebepleri yazımızda alerjilerin sıklıkla solunum sisteminde görüldüğünü belirtmiştik. Özellikle bahar aylarında bitkilerin döllenip, çiçek açmasıyla beraber, polenler solunan havaya karışıp, üst solunum yollarına takılırlar. Alerjisi olan bireylerde bağışıklık sistemi bu polenleri tehdit olarak algılar ve bir savunma mekanizması geliştirirek bebeklerde alerji semptomlarını ortaya çıkarır. Polen alerjisi en yaygın alerji türlerinden biridir ve alerjinin sebebi sadece sokakta ya da bahçenizde bulunan ağaç olmayabilir.

Polenler oldukça küçük parçacıklardır ve ağaçlardan yayılan bu tozlar rüzgarla kilometrelerce öteye taşınırlar. Üstelik çok az bir miktarda solunması bile çocuklarda bahar alerjisini tetikleyebilir. İnsanlar alerjinin rengarenk ve büyük çiçekleri olan elma, nar, kiraz, şeftali gibi ağaçlardan yayıldığını düşünse de bu pek de doğru sayılmaz. Bu ağaçların polenleri nispeten büyük olduğu için rüzgarla havaya yayılmaz ve tozlaşma arı gibi böcekler marifetiyle sağlanır. Bu nedenle bu büyük boyutlu polenler genellikle alerjiye sebep olmazlar. Ancak kayın, kavak, sedir, söğüt, meşe gibi çiçek açmayan ağaçların polenleri oldukça küçüktür ve kolaylıkla havada bulunup solunum yoluyla vücuda girebilirler. Bahar alerjilerinin büyük bir kısmına da bu çiçeksiz ağaçlardan yayılan polenler neden olur. Evde saksıda yetiştirilen bitkiler alerjiye sahip çocukları genellikle rahatsız etmez. 

Çocukalarda ve Bebeklerde Alerji Belirtileri;

  • Sıkça öksürük ve nefes darlığı
  • Burun kaşıntısı ve burun tıkanıklığı
  • Alerjik hapşırma
  • Gözlerde sulanma ve kaşınma
  • Kulaklarda ve damakta kaşıntı
  • Sık burun kanaması

Alerjinin semptomları genellikle soğuk algınlığı ile benzerlik gösterir ve bazen ebeveynler semptomların hangisine ait olduğunu ayırt edemeyebilirler, ancak alerji nezleden farklı olarak çok daha uzun sürer ve gereken önlemler alınmazsa iyileşme eğilimi görülmez. Öksürük ya da hapşırma genelde art arda ve kriz şeklinde devam eder. Polen ya da bahar alerjisinin belirtileri genellikle Mart ayından itibaren gözlenir. Eğer yavrunuzda bahar aylarında bu belirtileri gözlüyorsanız, alerjisinin olup olmadığını ve eğer alerjiye sahipse alerjinin kaynağını hastahanede bir takım testler yardımıyla öğrenebilirsiniz. Doktorunuz çocuğunuzda gözlenen belirtiler ve yaşına uygun olarak kan veya cilt testlerinden birine karar verip, varsa alerjinin kaynağını detaylı bir şekilde değerlendirecektir.  Bebeğinizin hangi alerjene reaksiyon verdiğinin belirlenmesinden itibaren gerekli tedavi ve alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirilirsiniz.

Çocuğunuzda bahar alerjisi bulunuyorsa, tozlu, rüzgarlı havalarda pencereleri kapatın ve mümkünse klima kullanın.Klima filtresinin bakımına özen gösterin.  Bu havalarda dışarıya çıkmaktan mümkünse kaçının. Çocuğunuzun dışarı çıkması gereken durumlarda güneş gözlüğü kullanıp polenlerle teması azaltabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzla dışarıda vakit geçirdikten sonra elleri ve yüzü yıkamak, kıyafet değiştirmek, duş almak iyi bir fikirdir. Alerjene maruziyetin yok edilmesi ve azaltılması mümkün olmayan durumlar için doktorunuz gerekli ilaçları size önerecektir.

Alerjiye sahip çocukların ciltleri oldukça hassastır. Kıyafet, çarşaf, havlu gibi teniyle sürekli temas halinde olan kumaşların kalitesine ve temizliğine özellikle dikkat etmeniz oldukça önemli. Kalitesinden emin olmadığınız ürünlerden, sağlıksız boyalar içeren kumaşlardan ve ağır kokulu kimyasal deterjan ve temizlik malzemelerinden kaçının.Kimyasal riskleri en aza indirmek açısından viskon içeren kumaşları tercih edebilirsiniz.

Viskon nedir?

Tıpkı pamuk gibi selüloz içeren ve kayın ağacından üretilen doğal bir tekstil malzemesidir. Viskon pamuğa göre daha esnek olduğundan kullanımı oldukça rahattır. Nem tutma kapasitesi yüksek olduğu için koku yapmaz ve teri emer. Yetişkinler veya bebekler için oldukça sağlıklı, rahat ve zarif bir kumaştır.

Zuppers anneleri olarak, kullanılan iplik, boya ve kumaş güvenliği konusunda çok titiz davranıyoruz. Çocuklarınız için müslin örtü, bere, boyunluk, t-shirt ürünlerimizi güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca polenlere ve güneşe karşı bir kat daha koruma için ana kucağı örtüsü ve puset örtüsü de olabilen  fonksiyonel örtümüzü kullanmanızı öneririz.

  

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.