Bebek Odası Hazırlıkları

Bebek Odası Hazırlıkları

Büyük bir heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza almadan önce gerekli hazırları tamamladınız mı? İhtiyacınız olan tüm bebek eşyası ve malzemelerini satın aldınız mı? Eviniz bebeğinizi karşılamaya ne kadar hazır? Bebek odası hazırlıkları hamileliğiniz sırasında size zevkli bir uğraş gibi gelebilir ama bebeğinizin sağlığı ve uyku güvenliği için gözetmeniz gereken bazı detaylar mevcut.

Bebek Odası Seçimi

Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay anne- baba odasında ancak kendi yatağında, sonrasında ise kendi odasında yatmasının gelişim açısından daha sağlıklı olacağı görüşünde. Oda seçimi yaparken odanın ışık alıp almaması, sıcaklığı, büyüklüğü, sizin odanıza mesafesi gibi özellikler oldukça önemli.  Bebek telsizi işinize oldukça yaracaktır, ancak anne ve bebek odası birbirine ne kadar yakın ise bebeğiniz ağladığında ulaşmak o kadar hızlı olacaktır.

Bebek odası duvarlarının boyanmasında su bazlı boya tercih edilmelidir.  Vinil içeren duvar kağıtları kullanılmamalıdır. Bebek odası zemini alerjen sebeplerden duvardan duvara halı kaplı olmamalıdır.

Bebek odası içindeki elektrik kabloları kablo kanallarına konulmalı ya da süpürgeliğe sabitlenmelidir.

Bebek Odası Mobilyaları

Bebek odası mobilyalarını doğumunuza iki ay kala evinizde olacak şekilde planlamanızda fayda var. Hazır mobilya almayacaksanız, mobilyalar genellikle söylenilen zamandan çok sonra teslim edileceğinden önceden sipariş etmek size zaman kazandırır. Mobilyaların boya ya da cila kokuları paketleri açıldıktan sonra bile uzun süre hissedilecek kadar yoğun oluyor.  Genelde mobilyacılar AB standartlarına uygun, koku yapmayan ürünler kullandıklarını belirtse de aldanmayın. Mobilyaları haftalarca havalandırmak ve sık sık sirkeli su, doğal sabun ile temizlemek gerekebilir.

Mobilya alırken özellikle karyola ve yatak seçimi çok önemli. Sivri kenarlı olmayan, doğal malzemeden, odalar arasında kolaylıkla taşınabilen, parmaklıkları maksimum 6cm aralıklı, tekerlekli, kademeli, zeminden hafifçe sallanabilen ve istenirse sabitlenebilen bebek karyolası oldukça kullanışlı olacaktır. Karyolanın sallanma özelliğinin kapanabilmesi, ileriki yaşlarda çocuğunuz döndükçe yatağın sürekli hareket etmemesi için faydalı bir özelliktir. Bebek karyola kenarlıklarının yüksekliği, yeni doğan döneminde yaklaşık 15 cm olmalı, sonrasında bebeğin boyunun ¾’ü civarında olmalıdır. Yatağın orta sertlikte olması, karyolayı tamamen doldurması ve kenarlarda açıklık kalmaması önemlidir.

Bunun dışında büyükçe bir giysi dolabı ve komodin yeterli olacaktır. Sadece alt açma için tasarlanmış mobilyalar ise ani hareketlerle dönecek kadar büyücek bebeğiniz için güvenli bir seçim değildir.

Bebek Odası Tekstili

 

Doğal kumaşlardan çarşaf & yastık kılıfı seti, sıvı geçirmez alez ve bebek örtüleri oldukça işinize yarayacaktır. Amerikan Pediatri Derneği’nin uyku güvenliği ile ilgili araştırmalarına göre 0-12 ay arası dönemde bebeğinizin yatağında battaniye, yorgan ve yastık bulundurmanız boğulma riskini arttırabileceği için önerilmiyor. Bebeğinizi uykusunda sıkmadan ılık tutmak için her mevsim kullanılabilen Zuppers Uyku Tulumu önermekteyiz.  İlk 3 ay için kundak olarak kullanılabilecek müslin örtüler de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır, bebeğiniz istem dışı el ve kol hareketleri ile kendini uyandırmadan daha uzun süre uyuyabilecektir. Ayrıca üstüne örtmeniz, omuz bezi yapmanız açısından pamuklu müslin örtüler bir çok farklı amaçla da kullanılabilir.

Perde

Rahatlıkla yıkanabilen, hijyen açısından yere değmeyen klasik perde veya stor işinize yarayacaktır. Uyku eğitimi detaylarını da düşünerek karartma özelliği olan perdeleri seçmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Halı

Çamaşır makinesinde yıkanabilen küçük bir halı yeterlidir. Büyük halılar toz tuttuğu için bebek odasında önerilmemektedir. Bebeğiniz yaklaşık 3-4 aylık olduğunda onunla yerde kitap okumak, oyunlar oynamak, ona jimnastik yaptırmak hem fiziksel hem de zeka gelişimi açısından oldukça faydalı. Bu dönemlerde içi dolgulu oyun halıları öneririz. Dolgu katmanı, ileri ki dönemde bebeğinizin ani hareketlerinde de onu darbelerden koruyacaktır. Çamaşır makinesinde de rahatlıkla yıkanabilmeleri açısından sağlıklı bir seçim.

Emzirme Koltuğu

İlk birkaç ay zamanınızın büyük bir kısmı emzirme ile geçeceği için konforlu bir koltuk size kolaylık sağlayacaktır. Sırt, boyun ve omuzlarınızı destekleyerek stresinizi azaltır. Ayrıca bebeğinize uyku rutini oluşturmak için hep aynı yerde emzirip uyutmak tavsiye edildiğinden, emzirme koltuğu bebeğiniz için de uykuya giden bir yol olarak aklında yer edebilir. Biz İkea’nın tekli tv koltuklarını emzirme koltuğu olarak kullandık, hafif sallanma özelliği, yumuşak kenarları ve uygun fiyatıyla ideal.

  

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.