Bebekle Tatil

Bebekle Tatil

Bebeğinizle çıkacağanız ilk tatil öncesi işlerin nasıl ilerleyeceğine ilişkin zihninizde birçok soru işareti bulunabilir. Bebeğinizin sağılığı ve güvenliği ve aynı zamanda sizin için bir süreliğine dinlenme ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için gerekli hazırlığı yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Hem siz hem de bebeğiniz için keyifli bir tatil için buyurun yazımıza..

Bebekle Tatil Yeri Seçimi

Ebeveyn olmadan önce belki sıkı bir kampçıydınız, belki yüksek dağlarda tracking yapan bir maceraperest ya da derin sularda dalış yapan bir scubacı. Her anne babanın önceliği tabi ki bebeğin güvenliği çevresinde şekilleneceği için eski tatil alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmeniz gerekebilir. Bebeğinizin henüz ciğerlerinin tam gelişmemiş olması sebebiyle yüksek rakımlı tatiller; dönmeye, emeklemeye ve yürümeye başladıysa tekne tatilleri riskli olabilir. Bebeğinizin bavullarca eşyası sebebiyle hafif seyahat etmenizi gerektiren doğa tatilleri de kolay bir seçenek olmayacaktır. Özellikle ilk bebekle tatil tecrübenizi kazanmanız için öncelikle bebek dostu bir otelde kalmanızı tavsiye ederiz. Birçok tatil sitesinin bebek dostu filtresi sayesinde ya da arama motorunuzdan bebek dostu oteller yazarak bebekle tatil yeri seçimi sonuçlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

5 yıldızlı tatil köylerinden 2 yıldızlı otellere kadar artık pek çok tesisin bebek dostu imkanları bulunuyor. Fakat en önemlisi odaya bebek yatağı temin edebilmeleri ve mama hazırlayabilmeniz ya da yemek pişirebilmeniz için uygun ekipmanların olmasıdır. Bazı herşey dahil otellerde bebek büfesi, bebek tuvaleti, odalarda mama sandalyesi, bebek küveti ve mama ısıtıcısı da mevcut.

Bebekle tatil yeri seçerken otelin kendisi kadar denize mesafesi ve konumu da önemli. Manzarası harika olsa da dağın tepesinde bulunan ve denize servisle inilebilen otellerde rahat edemeyebilirsiniz. Deniz ile otel arasından yol geçen tesisler de güvenli olmayabilir. Küçük de olsa otele ait bir koy olması iyi bir avantajdır.

Bebek Bavulu Hazırlama

Bebek bavulu hazırlarken en önemli şey ne çok ne de az kıyafet almaktır. Ne olur ne olmaz diyerek bebeğiniz için tüm kıyafetlerini yanınıza almak iyi bir seçenekmiş gibi gelebilir ama tatilden dönüp dağ gibi çamaşırları yıkama işine giriştiğinizde bebeğinize giydirecek hiç temiz kıyafet bulamamanız olası. Hem kalın hem ince kıyafetler seçerken en çok terleyecek ve en çok kirlenecek parçaları düşünerek gün sayınıza göre yedeklemek yeterli. Aynı gün içinde giydirilecek takım alt üst parçaları ve yedeklerini aynı buzdolabı poşetine koyarak hem hacimlerini küçültmüş hem de zaman gelince daha çabuk ulaşmış olursunuz. Bebekle tatil için 50 koruma faktörlü bebek mayosu, geniş çeperli şapka, bebeğiniz güvenle yüzmesi için yaşına uygun simit veya kolluk, çarşaf da mutlaka bavulunuzda olması gerekenlerden. Dışarıda yemek esnasında hijyen için mama sandalyesi örtüsünü de kolay ulaşanileceğiniz bir yerde bulunmasında fayda var. Havlu için ise çabuk kuruması ve başını da kapatması açısından Müslin panço almak en iyisi.

Bebek kozmetik eşyalarını minik seyahat çantalarına koymak, hem akma tehlikesini azaltır hem de pratik bir şekilde bebek çantasına ya da plaj çantasına aktarabilirsiniz. Normal zamanda kullanacağınız pişik kremi, şampuan gibi kozmetik eşyalarına ek olarak almanız gereken en önemli şey güneş kremidir. Yüksek koruma faktörlü ve mümkün olduğunca doğala yakın seçenekler arasından biz Solante veya Babe öneriyoruz.

Sinek koruyucu olarak bebeğinizin tenine değecek kimyasal ürünler sinek ısırığından daha tehlikeli olabilir. Bu sebeple bebeğinizin sinek ısırığına karşı ek bir hassasiyeti yoksa sinek kovucu kullanmamanızı öneriyoruz. Kokuları sinekleri uzaklaştırabildiği için doktorunuza danışarak okaliptüs yağı, nane yağı gibi doğal yağlar ve limon suyu ile karbonat gibi doğal karışımlar kullanabilirsiniz.  Ayrıca bebek yataklarına geçen sineklikler ile sinekleri uyurken bebeğinizden uzak tutabilirsiniz.

Gideceğiniz yerde market yoksa bolca bez ve ıslak mendil almakta fayda var. Son olarak da ateş, öksürük, alerji durumlarında bebeğiniz için kullanacağınız ilaçları ve ateş ölçerinizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Bebekle Yaz Tatilinde Yapılacak Aktiviteler

Bebeği henüz emeklemeye başlamayan aileler için günlük hayat akışında fazla değişiklik olmayabilir. Ancak emekleyen, ayakta sıralayan ya da yürüyen bebeklerin hareket kabiliyetleri doğrultusunda enerjilerini harcamaya ihtiyaçları vardır. Bebekle tatil aktivitesi olarak ilk akla gelenlerden biri kumda oynamak için kova kürek takımdır. Şezlongda dinlenip güneşlenmeyi sevenlere müjde, kumda bebeğinizle oynarken çok daha çabuk yanacaksınız.

Bazı bebekler ise kumdan ya da çimenden huylanırlar. Bu gibi durumlar için yanınızda cilde dost ve hafif kumaşıyla Zuppers Müslin Örtü bulundurabilirsiniz. Denize girmek her bebek için keyifli bir aktivite olmayabilir, özellikle deniz suyunun ısısı ya da tuzlu olması sebebiyle denizin tadı ilk denemede bebeğinizin hoşuna gitmeyebilir. Bebeğinizi denize alıştırmak için öğleden sonra, güneş ışınlarının dik olmadığı bir saatte ısınmış deniz suyuyla denemeler yapabilir ara ara normal su ile bebeğinizi ıslatabilirsiniz. Bebeğinizi gölgede şemsiye altında oyalamak için sudan zarar görmeyecek bez kitaplar tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bebekle tatil, blw denemeleri yapmak için de çok uygun bir ortamdır. İtiraf edelim, biz Türk kadınları bebeğimizin yerlere döke saça yemek yemesine izin vermeye her zaman sıcak bakamayabiliyoruz. İşte size yerken keşfetmesi için harika bir fırsat. Yanınıza BPA içermeyen vakumlu plastik tabak ve kaşık çatal almanız yeterlidir. Sonrasında bırakın kendi başına yerken eğlensin ve öğrensin.

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.