Tatil Dönüşü Çocuklarda Adaptasyon

Tatil Dönüşü Çocuklarda Adaptasyon

Tatil sonrası adaptasyon, uzun tatil dönüşleri ya da yaz mevsiminin bitip okula başlamanın stresi ile çoğu ailenin yaşadığı bir sorun. Birkaç küçük tavsiye ile tatil dönüşü çocuklarda normal düzene uyum sürecini hızlandırmanın yollarını sizler için derledik.

Olumsuz Belirtiler

Tatil dönüşü sonrası, aile bireylerinin işe veya okula hemen başlaması çocuklarda adaptasyonu zorlaştırabilir. Durgunluk, isteksizlik bazen iştah kaybı görülebilir. Özellikle çocuklar tatil sırasında abur cubura verilen tavizlerden dolayı normal beslenme düzenine geçmekte zorlanabilir. Uyku düzeni bozulabilir, yapmadığı bazı hareketleri yapmaya başlayabilirler. Çocuklarımızı fabrika ayarlarına döndürmek için önerilerimize göz atın.

Adaptasyon için Öneriler

Sakin Kalın

Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha çabuk uyum sağlar. Sizin rutine dönmekteki sakin ve tutarlı tavrınız çocuğunuzu olumlu etkileyecektir.

Düzeni Yeniden Oturtun

Uyku düzeni için tatil öncesindeki yatma kalkma saatlerine devam etmek, yine aynı yemek saatlerine ya da banyo saatine uymak çok önemlidir.

Vedaları Uzatmayın

Tatilde tüm gün bir arada olan aile üyeleri tatil dönüşü işe ve okula başladıklarında çocuklarda vedalaşma sorunu baş gösterebilir. Eski düzene dönmekle ve akşam tekrar bir araya geleceğinizle ilgili net bir açıklama, göz yaşlarıyla dolu uzun dakikalara yol açmayacak şekilde güler yüzlü ama kısa bir veda en iyisi olacaktır. Siz endişeli olursanız çocuğunuz da bunu hissedecek ve rutine dönmesi daha uzun zaman alacaktır.

Şefkatli Davranın

Tüm aile üyelerini sürekli birarada görmeye alışmış çocuğunuzun eksiklik veya güven sorunu hissetmesi de olası. Okul çağındaki çocuklar için öğretmenler; bebekler için ise evde çocuğa bakan anne,  bakıcı veya nine&dedeler ilk hafta daha şefkatli ve anlayışlı olmalıdır. Düzene dönmek için kararlı olmak çok güzel ama çok ısrarcı olmak ters tepebilir.

Büyük Çocukları da Katın

Çocuğunuzun ağabey ya da ablası varsa kardeşinin uyum sürecine destek olacak şekilde davranması önemlidir. Büyük çocuk tatil dönüşü sürekli bilgisayar başında oyun oynar ya da saatlerce telefonda konuşursa kardeşinin alışma sürecini olumsuz etkileyebilir.

Eve Kapanmayın

Tatil bitti diyerek eve kapanmayın. Boşaltılması gereken kocaman bir bavul ya da yıkanması gereken makinelerce çamaşır olabilir. Ama bu sırada evde yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler bulmayı da göz ardı etmeyin.  Tatilde hep birlikte yemekten hoşlandığınız bir yemek pişirin. Dışarda mutlaka ailece yürüyüşlere çıkın. Doğada minik piknikler yapın, bir meyve saati bile onlara çok iyi gelecektir. Piknik için yanınıza Zuppers örtü almayı unutmayın da yanınıza almayı unutmayın.

Böylece tatil dönüşü adaptasyon sürecini kolayca atlatmış olursunuz.

 

Kaynaklar

  • http://erakolejleri.com/tatil-donusu-cocuklarin-hizli-adaptasyonu-icin-aileler-de-okul-duzenine-gecmeli/

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.