Bebek Arabası Seçimi

Bebek Arabası Seçimi

Bebek arabası seçerken, yüzlerce model ve çeşitli fiyat aralıklarıyla size uygun bebek arabası konusu zihninizi bulandırıyor olabilir. Bazı anneler bebeklerinin bebek arabasını kullanmak istemediğini belirtse de, ihtiyaca uygun doğru bebek arabası seçilirse hem bebeğin güvenliği hem annenin yükünü hafifletmek için bebek arabası yıllarca hayatınızı bir parçası olacak.

En doğru bebek arabası diye bir şey yok, herkes kendi yaşam koşullarına uygun bebek arabası seçimi yaparsa daha rahat edebilir. Örneğin; doğayı seviyor ve ev dışında uzun vakitler harcıyorsanız büyük tekerlekli modeller kullanım kolaylığı sağlar. Diğer yandan şehrin dar sokaklarında ve alışveriş merkezlerinde manevra kabiliyeti yüksek, daha küçük, tek elle ve tek hamlede katlanabilen daha hafif bebek arabaları da tercih edilebilir. Bizler bebek arabası tercihlerimizi Concord Neo ve Inglesina Trilogy ‘dan yana kullandık. Biraz ağır ve fazla yer kaplamaları dışında oldukça güvenli ve sürüşleri çok kolay.

Model olarak travel set’ler oldukça faydalı. Genellikle ana kucağı / oto koltuğu ve puset bir arada, bazen de portbebe de dahil olarak satılıyor. Portbebe maksimum ilk 2-3 ay kullanılsa da bebek arabanızın şasesi ile uyumlu olması önemlidir.  Özellikle arabanız ile uzun seyahatler yapmayı seviyorsanız emniyet kemeri ile sabitleniyor.  Misafirlikte ve evde beşik olarak da kullanılabilir.

Bebeğinizi güvenle gezdirin

Bebek arabası seçimi için en önemli nokta, tabi ki güvenlik önlemleridir. Güvenlik normlarına uyan bir bebek arabası diğer tüm bebek taşıma araçlarından daha güvenlidir. Ürünü seçmeden önce güvenlik normları için şu detayları inceleyebilirsiniz:

 • TS EN 1888 belgesi ürünün Avrupa güvenlik normlarında uygun olarak üretildiğini gösterir. İncelediğiniz ürünlerde bu belgenin olduğundan emin olun.
 • Tekerler 360 derece dönebilmeli ve fren sistemi kolayca kullanılmalı
 • Emniyet kemeri kolayca takılmalı ve kitlenmeli, kilit sistemi 5 noktadan yapılanlardan olmalı
 • Tek el ile rahatlıkla açılıp kapanabilmeli ve sürülebilmeli
 • Puset öne ve arkaya olacak şekilde çift taraflı takılabilmeli. 6. Aya kadar, sıkça kusan bebeğinize olası bir tehlike anında hemen müdahale edebilmeniz için yüzünün size dönük olması çok önemli. Fakat 6. Aydan sonra buna gerek kalmayabilir. Bebeğinizin sıkılmadan çevreyi izleyebilmesi için rüzgarın, güneşin yönüne göre çocuğunuzu döndürebileceğiniz çift taraflı takılabilen pusetle dışarıda daha uzun ve keyifli saatler geçirebilirsiniz.
 • Ana kucağının iç kısmı geniş ve ayarlanabilir olmalı
 • Şasesi silinebilmeli, tekstili terletmemeli ve çamaşır makinesinde yıkanabilmeli
 • Pusetin tutma ünitesi de oldukça önemli. İki parça olanlar poşet, çanta vs asılması durumunda daha pratik, diğer yandan tek parça tutma ünitesi olanlar çok daha kolay sürülüyor. Tek elle bile götürülebiliyor.
 • Puset alırken ağırlığına da dikkat etmelisiniz. Özellikle büyük şehirlerde ki bozuk kaldırımlar ve yollarda bebeğinizin yanı sıra bir de pusetin ağırlığı taşımak oldukça zorlayıcı oluyor. Karar verirken yaşam şeklinizi ve bebek arabanızı daha çok nerede kullanacağını düşünmelisiniz.
 • Oturma ünitesi kademeli ve tam yatar pozisyonda rahat olmalı
 • Hem pusetin hem de ana kucağının tentesi korunaklı ve UV filtreli olmalı
 • Bebeğinizin engebeli yollardaki konforu için iyi bir süspansiyon sistemi olmalı
 • Arabanızın alttaki sepeti kolay ulaşılabilir ve büyük olmalı
 • Tekerlekler gerektiğinde otomobilinizin bagajına koyarken kolayca çıkarılıp tekrar takılabilmeli

Bebeğinizle geziye çıkmak için en büyük yardımcınız

 

Eskiler bebeklerin kırkı çıkmadan evden çıkartılmaz derdi. Ancak günümüzde ilk haftalarda sık sık doktor kontrolü sebebiyle zaten bebeğimizle hastaneye gitmek durumundayız. Elimizdeki onlarca eşya ve çantayı bebek arabasına koyabilmek büyük rahatlık. Ayrıca unutmayalım ki bebeklerin sağlıklı büyüyebilmeleri için uzmanlar her gün mutlaka dışarı çıkmaları gerektiğini söylüyorlar. Günümüzde çocuk dostu mekanlar da oldukça fazla, rahat bir bebek arabası ve emzirme örtüsü ile bütün günü dışarıda geçirebilirsiniz. Birçok bebek dışarıda ve otomobilde çok daha sakin ve huzurlu hissedebiliyor.

Bebek arabası seçimi nasıl olursa olsun en çok kullanacağınız aksesuar olacağına eminiz. Puset örtüsü olarak büyük beyaz müslinler yerine daha şık, daha tarz, anne kıyafetleri ile kombin edilebilir ve aynı zamanda doğal kumaşı ile nefes alabilecek Zuppers Fonksiyonel Puset ve Emzirme Örtülerimize bir göz atmayı unutmayın.

  

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
  Bültene Abone Ol
  Bülten Şartlarını kabul ediyorum.