Bebek Kaka Renkleri ve Çeşitleri

Bebek Kaka Renkleri ve Çeşitleri

Bebek kaka rengi ve çeşitleri konusu bebeğinizin sağlığı hakkında önemli ipuçları verir. Bebek kakasının rengi ve formu beslenme ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak doğum ve sonrasındaki bir yıllık süreçte bebeğinizin beslenme programındaki temel değişikler, sindirim ve boşaltım sistemini de etkileyeceğinden bebek kakası için normal olan durumlar yetişkinler için anormal gibi görülebilir.

Yenidoğan Bebek Kakası; İlk Kaka

Yenidoğan bebeklerde ilk kaka oldukça farklı bir forma sahiptir; kaka genellikle zifte benzer, siyah ve yapışkandır. Bu dışkıya mekanyum adı verilir. Mekanyum dışkısı bebek henüz anne karnındayken bebeğinizin bağırsaklarında biriken mucus, deri hücreleri ve amniyotik sıvı içerdiği için farklı bir yapıdadır. İlk 24 saat içinde bu dışkının atılması bebeğinizin sağlıklı olduğuna işaret eder. Birkaç gün sonra dışkının rengi giderek açılır ve daha az yapışkandır. Doğumdan 3-4 gün sonrasında ise siyah kaka anormal bir duruma işaret eder.

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Sonrası Kaka

Emzirme sonrası bebeklerde kaka genellikle kahverengi, hardal sarısı veya yeşil renkte olup ishale benzer şekilde akışkan formda olabilir. Sağlıklı şekilde emzirilen bebeklerde bu kaka genellikle kötü kokmaz.

Bebeğimin Kakası Yeşil? Endişe Etmeli Miyim?

Yeşil kaka anne sütüyle beslenen bebekler için anormal değildir. Demir takviyesi alan bebeklerin bezlerinde de sıkça görülür. Aynı zamanda katı gıdaya ilk geçiş yapılan dönemde, ıspanak , bezelye ,fasülye gibi yeşil renkli gıdaların bebeğin beslenme programına girmesi de yeşil kakaya yol açabilir. Kakanın yeşil olması belirgin bir sağlık problemine işaret etmez ve genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçer. Kakanın uzun süre yeşil olduğu durumlarda hekiminize danışabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Turuncu, Sarı veya Kahverengi Kaka

Anne sütü ve mama ile beslenen bebekler için tamamiyle normaldir. 

Yenidoğan Bebeklerde Kırmızı Kaka

Kırmızı renk genel olarak kanamaya dikkatleri çekse de domates suyu ve kırmızı pancar gibi besinler dışkının rengini etkileyebilir. Dışkıda görülen kan kesin bir probleme işaret etmese de; alerji, enfeksiyon, anal fissür gibi  birçok problemden kaynaklı olabilir. Dışkıda kan görülmesi normal bir durum değildir ve bebeğinizin kakasında kan bulunuyorsa acilen hekiminize başvurmanız önerilir.

Yenidoğan Bebeklerde Beyaz veya Gri Kaka

Kakanın beyaz veya gri renkte olması sağlıklı bir durum değildir ve sindirimle ilgili ciddi problemlerin belirtisidir. Herhangi bir aşamada bebeğinizin bezinde beyaz kaka görürseniz zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Yenidoğan Bebeklerde İshal

İshal genellikle beslenme veya enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlığa işaret eder.. İshal ateş ile birlikte görüldüğünde enfeksiyon belirtileri baş gösterir. Bu durum ciddi problemlere yol açabileceğinden hekiminize başvurmanız önerilir. İshal sırasında bebeğinizin sıvı kaybı yüksek olacağından bebeğinize sıkça sıvı takviyesi vermeyi unutmayın.

  

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
    Bültene Abone Ol
    Bülten Şartlarını kabul ediyorum.