Bebeklerde Uyku Güvenliği

Bebeklerde Uyku Güvenliği

Bebeklerde Uyku Güvenliği, tüm yeni ebeveynlerin en çok endişe ettiği konulardan biri. Özellikle yenidoğan bebeklerde günün yarısından baha büyük bir dilimi uykuda geçtiği için uyku için almanız gereken önlemler büyük önem taşıyor. Yenidoğan bebeğimiz uyuduğu zaman sık sık yanına gider, nefesini kontrol eder, iyi olduğundan emin olmak isteriz. İstatistikler de uyku güvenliğinin ne kadar ciddiye alınması gerektiğini kanıtlar nitelikte. Ani bebek ölümleri sendromu (SIDS) ve uyku kazaları Amerika’da her yıl 3500 civarında bebeği etkiliyor. Uykuda ani bebek ölümlerinin %90’ı bebeğin 2. ve 6. ayları arasında gerçekleşiyor. Uyku güvenliğini sağlayarak ani bebek ölümleri sayısını %50 azaltmak mümkün.

 

Amerikan Pediatri Derneği bu bilimsel gerçekleri ve istatistikleri dikkate alarak, ani bebek ölümlerini azaltmak ve bebeklerde uyku güvenliği sağlamak için bir rapor yayınladı. Bu rapora göre yapılması gerekenler şu şekilde:

 • Bebeğinizin yatağını pencerenin, radyatörün yanına koymayın. Bebeğinizin karyolasının güvenlik kurallarına uygun olduğundan emin olun. Karyolanın parmaklıkları 6 cm’den fazla olmamalı, yatak başı veya ayakucunda tasarım amaçlı süslemeler olmamalı, karyolanın kenar yüksekliği yenidoğan döneminde yaklaşık 15 cm olmalı, kurşunlu boya içermemeli, şiltesi yatağı tam kavramalı, boşluk kalmamalı ve şilte yeterli sertlikte olmalıdır. Detaylı bilgi için Bebek Odası Hazırlıkları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Bebeklerde uyku güvenliği için, ilk 6 ay bebeğin anne ile aynı odada, ayrı yataklarda uyuması önerilmektedir.  Anne yanı beşikler hem pratik hem de şık bir çözüm olacaktır.
 • Bebeğinizin beşiğine ya da yatağına serdiğiniz çarşafları iyice gerin. Çarşafın dağınık olmamasına ve bebeğinizin hareketleriyle kenarlardan çıkmayacak şekilde olmasına özen gösterin.
 • Bebeğinizi sırt üstü, ayakları karyolanın veya beşiğinin ayak ucuna gelecek şekilde yatırın. Bu şekilde bebeğiniz aşağıya doğru kaymayacaktır.
 • Bebeğin yatağında yastıklardan, süs eşyalarından, yorgan, battaniye ve oyuncaklardan kaçının. Bebeğiniz siz farkında olmadan dönebilir, elleri, kolları ile hareket edebilir ve eşyalar uyurken bebeğinizin burun ve ağız bölgesini kapayabilir. Riski ortadan kaldırmak için bebek uyku tulumu tercih edebilirsiniz. Zuppers müslin uyku tulumlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin, uyurken oda sıcaklığını 18-20 derece civarında tutmaya çalışın. Bebeğinizi sizin kıyafetlerinizden bir kat kalın giydirmeniz yeterlidir. Bebeklerde ilk 6 ay uyku güvenliği için “Güvenle Uyutun” mottosu ile üretilen Zuppers Bebek Uyku Tulumu Kese Battaniyeleri kullanabilirsiniz. Kumaşı nefes alır, hafiftir ve bebeğinizi bunaltmaz. Elastik bel kemeriyle bebeğinizin üstüne hafifçe oturur ve açılmaz, uyku güvenliğini tehlikeye düşürmez. 6 ay sonrası bebeğinize doğal kumaşlardan üretilen uyku tulumlarını giydirebilirsiniz.
 • Tutunarak kalkabilen bebekler için yatak en alt seviyeye ayarlanmalıdır. Kademeli yatak kenarı bebeğin ulaşamayacağı şekilde ve güvenlik kurallarına uygun olarak üretilmiş olmalıdır.
 • Bebeğiniz koltukta ve kanepede tek başına uyutmayın. Dönerken uyku kazalarına neden olabilir.
 • Araştırmalar emzik kullanımının ‘Uykuda Ani Çocuk Ölümü Sendromu’ risklerini azalttığını gösteriyor. Emzirme rutininiz oturduktan ve doktorunuza danıştıktan sonra bebeğinize yalancı emzik verebilirsiniz.

Kaynaklar;

Yorumunuz var mı?

Mailiniz paylaşılmayacaktır.

X
25 TL İndirim
E-Posta listemize katıl anında 25 TL indirim kazan.
  Bültene Abone Ol
  Bülten Şartlarını kabul ediyorum.